Gmina Bledzew położona jest w środkowo wschodniej części województwa lubuskiego na krawędzi wysoczyzny doliny rzeki Obra w odległości około 70 km od granicy z Niemcami. Najbliższe przejścia graniczne to: Kostrzyn, Słubice i Świecko.
Gmina graniczy z następującymi gminami:
* od północy z Gminą Deszczno,
* od zachodu z Gminą Lubniewice,
* od południowego zachodu z Gminą Sulęcin,
* od południa z Gminą Międzyrzecz.
* od północnego wschodu z Gminą Skwierzyna.
Gmina usytuowana jest w północnej części Pojezierza Lubuskiego, na pofałdowanym (polodowcowym) terenie. Północną część gminy zajmuje zwarty kompleks leśny; (lasy stanowią 56% powierzchni gminy). Przez gminę - w części wschodniej - przepływa rzeka Obra, do której wpływa - na wysokości Bledzewa - rzeczka Ponikwa (Jordanka). We wschodniej części gminy znajduje się kilka jezior (Lipawki, Cisie, Chycina, Długie) Na powierzchnię składają się lasy (56%), użytki rolne (35%), i grunty pod wodami (2%) wynosi 248km2 i zamieszkała jest przez około 4,83 tys. mieszkańców w 25 miejscowościach (wsiach, osadach, przysiółkach). Miejscowościami tymi są: Bledzew, Zemsko, Popowo, Stary Dworek, Goruńsko, Chycina, Templewo, Nowa Wieś, Osiecko, Sokola Dąbrowa, Templewko, Pniewo, Kryl, Małoszewo, Kleszczewo, Bledzewka, Tymiana, Osada Rybacka, Stróżyny, Elektrownia, Dębowiec, Katarzynki, Krzywokleszcz, Popowo-Leśniczówka.
Tak bliskie położenie przy granicy z Niemcami oraz przebieg tak ważnych szlaków komunikacyjnych przez teren gminy sprawia, że Gmina Bledzew staje się doskonałym obszarem i partnerem do rozwijania i prowadzenia na jej terenie różnorodnej działalności.
Część terenu gminy znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Granice tego obszaru skupiają się wokół rzeki Obra co przyczynia się do małej integracji człowieka w jej otoczenie podnosząc jej niepowtarzalny klimat.